Schedule - Talking Stick Festival

Schedule

Home / Schedule
Family Day Festival Start        
Monday, Feb 17 Tuesday Feb, 18 Wednesday, Feb 19 Thursday, Feb 20 Friday, Feb 21 Saturday, Feb 22

Sing, Dance, Tell Me A Story! (Family Fun Day)

12-3pm

Cultch Historic Theatre

Th’owxiya: The Hungry Feast Dish

10:30am & 1pm

Cultch Historic Theatre

Th’owxiya: The Hungry Feast Dish

10am & 1pm

Cultch Historic Theatre

Th’owxiya: The Hungry Feast Dish

10am & 1pm

Cultch Historic Theatre

Th’owxiya: The Hungry Feast Dish

10am

Cultch Historic Theatre

The Weekend

2pm

SFU Woodwards, World Art Centre

 

RISING: Chén̓chenstway Visual Arts Exhibit

7:30pm (Opening Reception)

Open daily to Feb 29

Curator Talk: Feb 22, 1 pm

Roundhouse Exhibition Hall

 

Wax hoks en Shqalawin (Open Your Hearts) Opening Gala

7pm

Roundhouse Exhibition Hall

K’uutsii’xuu T’aaxwii (Far South Songbirds) Haida Dance Group

6:30pm

Roundhouse Exhibition Hall

Th’owxiya: The Hungry Feast Dish

2pm

Chief Joe Mathias Center

       

Tlakentli Dance-Theatre

7:30pm

Roundhouse Exhibition Hall

Tlakentli Dance-Theatre

2pm & 7:30pm

Roundhouse Exhibition Hall

       

Matriarchs Uprising (Program 1)

7:30pm

Cultch Historic Theatre

Matriarchs Uprising (Program 2)

7:30pm

Cultch Historic Theatre

       

From Talking Stick to Microphone

9pm

Cafe Deux Soleils

Digging Roots, Logan Staats, Quique Escamilla

8:30pm

Roundhouse Exhibition Hall

            Festival End
Sunday, Feb 23 Monday, Feb 24 Tuesday, Feb 25 Wednesday, Feb 26 Thursday, Feb 27 Friday, Feb 28 Saturday, Feb 29

Celebration of Powwow Culture

12 – 5pm

Roundhouse Exhibition Halll

One Day in the Life of Noah Piugattuk

10am

Vancity Theatre

Bloom – Mascall Dance Theatre

5:30pm

Kraul Studio, The Dance Centre

Isitwendam (An Understanding)

1pm & 7:30pm

Roundhouse Exhibition Hall

Isitwendam (An Understanding)

1pm & 7:30pm

Roundhouse Exhibition Hall

One Day in the Life of Noah Piugattuk

10am

Vancity Theatre

Métis Fair

12 – 4pm

Roundhouse Exhibition Hall

Women of Papiyek

2pm

SFU Woodwards, World Art Centre

Pop-Up Musical Bistro

6pm

Roundhouse Exhibition Hall

UNYA’S #InDiGenuity: Concrete Smudge

7:30pm

Wise Hall

Confluence – Raven Spirit Dance

6pm

Faris Theatre, The Dance Centre

The Incredible 25th Year of Mitzi Bearclaw

7pm

SFU Woodwards Cinema

Isitwendam (An Understanding)

1pm & 7:30pm

Roundhouse Exhibition Hall

Isitwendam (An Understanding)

2pm

Roundhouse Exhibition Hall

Tlakentli Dance-Theatre

2pm & 7:30pm

Roundhouse Exhibition Hall

The Stew Jams Afterparty

10pm

Red Gate Arts Society

The Coyote Way: (Going) Back Home & FUKRY

7pm

Vancity Theatre

Kwhlii Gibaygum Nisga’a Dancers (KGN Dancers)

6:30pm

Roundhouse Exhibition Hall

2-Spirit Ball

9pm

Fox Cabaret

Kwakwakwa’wakw Urban Dance Group

6:30pm

Roundhouse Exhibition Hall

Ab-Cabaret, Closing Night Celebration

8:30pm

Ironworks Studio

   

Ferron with special guest Ms. Pan!k

8pm

York Theatre

Ferron with special guest M’Girl

8pm

York Theatre

 

Royaltease – Virago Nation

8pm

Fox Cabaret

 

Download our full schedule here.